10 zalet warsztatów dla uczniów – dlaczego warto je organizować?
Wszechstronny rozwój dziecka jest jednym z priorytetów rodziców. Dobrym pomysłem jest zadbanie o ofertę warsztatów dla uczniów. Na pewno uatrakcyjni naszą placówkę w oczach rodziców, ale też dzieci, które chętnie rozwijają swoje umiejętności.
Pomysłów na tematykę warsztatów jest wiele. Mogą być plastyczne, muzyczne, sportowe, naukowe, kulinarne, ceramiczne, manualne itd. Wybór mamy szeroki, wystarczy tylko dobrze zaplanować. Jeśli wciąż zastanawiacie się nad tym, czy warto organizować warsztaty dla uczniów przedstawimy Wam 10 ich zalet.
1.Właściwości terapeutyczne
Dzieci uczestniczące np. w warsztatach ceramicznych lub innych angażujących ich umiejętności manualne, uczą się cierpliwości oraz wytrwałości do celu.
Większość warsztatów ma charakter twórczy – zadaniem dziecka jest wykonać coś samodzielnie. Kreatywność i wyobraźnię można ćwiczyć np. na warsztatach plastycznych, manualnych, literackich czy muzycznych.
3.Wzmocnienie siły fizycznej
Warsztaty sportowe, taneczne, ale również teatralne wzmocnią siłę fizyczną dziecka. W trakcie tych zajęć dzieci biegają, ćwiczą i tańczą. Uczestnictwo w tego typu warsztatach może rozwinąć zamiłowanie do sportu czy występowania na scenie. Jest to też dobry sposób na zaangażowanie dziecka w aktywne spędzanie wolnego czasu.
4.Nauka pracy w grupie
Warsztaty często polegają na pracy indywidualnej dziecka, ale nie zawsze, jak np. w przypadku wyżej wymienionych warsztatów sportowych, tanecznych, teatralnych itp. Dzieci pracują w grupie, uczą się poprawnej komunikacji między sobą i zdobywają umiejętności pracy zespołowej, a podczas gier sportowych uczą się zdrowej rywalizacji.
5.Rozwijanie pasji
Warsztaty dla uczniów są świetnym miejscem do lepszego ich poznania. Podczas takich zajęć dzieci mogą odkryć swoją pasję, a dalsze uczestnictwo pomoże mu ją rozwijać.
6.Praca z trudnymi uczniami
Tego typu spotkania mogą okazać się pomocne w pracy z problematycznymi uczniami. Odnalezienie tematu, który ich bardzo interesuje, zaangażuje ich w poświęcenie swojego czasu na nowe hobby i powstrzyma ich od sprawiania kłopotów wychowawczych. Rozwijanie zainteresowań da im ogromną satysfakcję.
7.Poznawanie nowych rzeczy
Uczestnictwo w warsztatach umożliwia dzieciom poznawanie nowych rzeczy, których często nie spróbowałyby same. Rozwija to ich ciekawość świata, pomaga zdobyć nowe, przydatne umiejętności. Odpowiednio przeprowadzone warsztaty mogą być świetnym źródłem wiedzy.
8.Planowanie dalszego rozwoju
Warte zorganizowania są również warsztaty dotyczące planowania dalszego rozwoju edukacyjnego. Są one skierowane do starszych uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W czasie takich warsztatów dzieci i młodzież mogą zbadać swoje preferencje zawodowe, poznać dalsze możliwości edukacyjne, dowiedzieć się jak szukać w przyszłości zatrudnienia, zgłębić rynek pracy, czy napisać dobre CV.
9.Zdobywanie nowych znajomości
Uczęszczanie na warsztaty wiąże się przecież nie tylko ze zdobywaniem wiedzy i nowych umiejętności, ale również z poznawaniem nowych ludzi. Zajęcia dodatkowe są świetnym miejscem do zdobycia nowych kolegów i przyjaciół. Kto wie, może niektóre z tych przyjaźni przetrwają długie lata?
Warsztaty zawsze mają ustalony konkretny czas oraz miejsce. Aby przynosiły oczekiwane efekty, należy uczestniczyć w nich regularnie, wykonywać określone zadania, czasem odpowiednio przygotowywać się w domu. Dobrym przykładem są warsztaty muzyczne. Dzieci, które uczą się różnych utworów widzą, że z zajęć na zajęcia zaczyna on brzmieć coraz lepiej. Satysfakcja z postępów daje im motywację do regularnych treningów oraz uczy dyscypliny.