KREATYWNA ZABAWA Z MASĄ PLASTYCZNĄ

Wybierając zabawki dla dzieci często kierujemy się ich wyglądem, marką czy reklamą w TV. W ostatnim czasie na naszym rynku pojawiło się dość sporo zabawek kreatywnych w tym różnych mas plastycznych. Na pierwszy rzut oka, może nie wydają się one zbyt interesujące ale dzieci, które miały możliwość zabawy taką masą wiedzą jaki drzemie w nich potencjał.

Zdaniem specjalistów dzieci mają mało okazji do ćwiczenia rąk. Dawne zabawy, które wspierały rozwój manualny, zostały wyparte przez komputery, tablety. Dzieci zbyt wcześnie uczą się obsługi ekranów dotykowych i konsoli, a za mało rysują, lepią, wycinają. Wiele siedmiolatków gotowych do szkoły pod względem intelektualnym nie umie prawidłowo trzymać ołówka – dlatego tak ważne jest usprawnianie ich rączek.

Zabawa masą plastyczną np. ciastoliną, piankoliną czy plasteliną to świetny pomysł na spędzanie czasu z dzieckiem. Radość tworzenia oraz pobudzona wyobraźnia są dużym atutem takiej zabawy.  Jedną z wielu zalet mas plastycznych jest korzystny ich wpływ na rozwój zdolności manualnych i wzmocnienie mięśni dłoni dziecka. Mniejsze dzieci uczą się chwytać różne przedmioty, doskonalą umiejętność napinania i rozluźniania mięśni, a także ćwiczą ruchy nadgarstka, przedramienia i ramienia – stają się one coraz bardziej swobodne i elastyczne. Innymi słowy, zabawa z plasteliną to idealny sposób na poprawę umiejętności związanych z motoryką małą. Podczas typowych dla tej zabawy czynności, takich jak ugniatanie, dłubanie, ściskanie, rolowanie czy wyciskanie za pomocą foremek, dziecko gimnastykuje dłonie i rozwija umiejętności manualne. Zabawa masą plastyczną działa też uspokajająco i może być skutecznie wykorzystywana w celu zmniejszenia stresu, nadpobudliwości i zaburzeń koncentracji u dzieci. Dla wielu pociech, które wyrażają swoje emocje w sposób fizyczny, takie ugniatanie czy lepienie jest idealnym środkiem ekspresji.

W masie plastycznej najlepsze jest to, że nie ogranicza wyobraźni dziecka. Dziecko może ulepić zwierzęta czy postacie, które za chwile mogą odegrać główną rolę w ulubionej zabawie.

 

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera