Gimnastyka korekcyjna – pomoce i akcesoria sportowe
Gimnastyka korekcyjna jest częścią wychowania fizycznego, która polega na wykonywaniu określonych ćwiczeń, a te – odpowiednio dobrane – korygują postawy ciała u dzieci. Gimnastyka korekcyjna ma również działanie terapeutyczne – pomaga dzieciom pokonać wszelkie bariery, które utrudniają im koncentrację.
Kiedy jest potrzebna gimnastyka korekcyjna?
Gimnastykę korekcyjną najczęściej prowadzi się z dziećmi, u których lekarz stwierdzi wady postawy, np.: koślawość/szpotawość kolan i/lub stóp, skolioza, płaskostopie, plecy płaskie, okrągłe lub płasko-okrągłe, odstające łopatki czy choroba Scheuermanna. Najczęstszymi przyczynami wad postawy są złe nawyki, brak odpowiedniej ilości ruchu, przeciążenie pleców a nawet złe odżywianie. Na wady najbardziej narażone są dzieci rozpoczynające naukę szkolną oraz młodzież w czasie dojrzewania. Moment rozpoczęcia edukacji zbiega się z okresem szybkiego wzrostu u dzieci, które coraz więcej czasu spędzają w szkolnej ławce lub przy komputerze, często przyjmując nieprawidłową postawę. Jeśli dodamy do tego mniej aktywności ruchowej, problem gotowy. Wady postawy mogą być również wrodzone.
Ciekawe pomoce i akcesoria sportowe przydatne przy gimnastyce korekcyjnej
Co zrobić, żeby zainteresować dziecko ćwiczeniami? Warto zainwestować w akcesoria sportowe, które uatrakcyjnią gimnastykę. Zajęcia można przekształcić w zabawę z jednoczesnym wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu. Jednak zanim zdecydujemy się na zakup jakichś akcesoriów, należy skonsultować się z lekarzem, który udzieli konkretnych wskazówek i pokaże, jakie ćwiczenia możemy wykonywać z dzieckiem w domu.
Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych sprzętów. Jakie wybrać?
Piłka gimnastyczna – wykorzystywana do ćwiczeń np. przy plecach okrągłych czy wklęsłych. Występuje w różnych rozmiarach i rodzajach, np. piłka klasyczna czy piłka z wypustkami (na jej powierzchni umieszczone są małe wypustki, które masują mięsnie). Ćwiczenia z piłką angażują do pracy wszystkie partie mięśni i poprawiają zmysł równowagi. Taką piłkę należy odpowiednio dobrać do wzrostu dziecka i zadbać, aby miała system zabezpieczający przed rozerwaniem (ABS).
Wałeczki sensoryczne – odpowiednie do ćwiczeń przy płaskostopiu, mogą też służyć do nauki utrzymywania równowagi oraz koordynacji ruchowej. Miękkie wypustki masują ciało, tym samym poprawiając ukrwienie, eliminując stres, pobudzają układ nerwowy.
Mata korekcyjno-masująca – podobnie jak wałeczki sensoryczne idealnie sprawdza się przy płaskostopiu. Służy do ćwiczeń sensoryczno-motorycznych, rozluźnianiu mięśni, niweluje bóle pleców spowodowane siedzącym trybem życia. Poprawia ukrwienie mięśni i wzmacnia je, usprawnia krążenie krwi.
Ringo i woreczki z grochem – można je wykorzystać do wielu zabaw, np. chodzenie z ringo na głowie/woreczkiem, marsz z ringo/woreczkiem na głowie po równoważni, rzuty do celu. Zabawy z tymi akcesoriami poprawiają koordynację wzrokowo – ruchową, ćwiczą utrzymywanie równowagi, doskonalą rzuty i chwyt dziecka. Ich zaletą jest też stosunkowo niska cena. Woreczki możemy wykonać sami w domu – uszyć z dowolnej tkaniny, którą akurat mamy i wypełnić ziarnami grochu, soczewicą, ryżem, makaronem czy koralikami.
Tęczowy spadochron (chusta animacyjna) – kolorowa chusta o średnicy około 3,5 m. Zabawy z nią służą rozwojowi całego ciała! Taka chusta poprawia funkcje motoryczne i koordynacyjne u dzieci. Jest wykonana z lekkiego poliestru, a na jej brzegach umocowane są grube i mocne uchwyty. Do animacji chustą można wykorzystać małe, kolorowe kulki.
Materac antypoślizgowy – przydatny do wszystkich ćwiczeń, które wykonuje się na ziemi. Tworzy idealną barierę między podłogą a ciałem dziecka, zwiększając tym samym komfort. Dzięki powierzchni antypoślizgowej mamy pewność, że w trakcie ruchu dziecka materac pozostanie na miejscu. Dostępne są różne grubości.