10 powodów dla krórych warto grać w gry planszowe

W dzisiejszym zabieganym świecie, mamy coraz mniej czasu dla najbliższych. Każdy z domowników ma swoje zajęcia, a jak znajdzie się chwila tego cennego czasu to wolimy spędzić ją osobno, z dala od naszych pociech bo przecież dzieci, krzyczą, piszczą, hałasują a my potrzebujemy chwili oddechu. I właśnie my, rodzice zamykamy się w pokoju z dobrą książką lub przed laptopem a dzieci w swoich pokojach pochylają się nad tabletem czy przed konsolą. A gdybyśmy tak znaleźli taki złoty środek, który połączyłby odpoczynek, dobrą zabawę i wspólne spędzanie wolnego czasu?

 

Poprzez ten artykuł chcielibyśmy przedstawić Wam nasz złoty środek – gry planszowe. Kiedyś tak bardzo doceniane, a dziś w dobie komputerów trochę zapomniane. Nie tylko bawią, rozwijają ale także uczą. Oto 10 powodów dla których warto po nie sięgnąć:

 

  1. Odrywanie od codzienności:

Przez cały dzień intensywnie myślimy, kombinujemy, zmagamy się z codziennymi problemami zarówno domowymi, szkolnymi jak i zawodowymi. A gra planszowa pomoże nam odciąć się od całego świata i skupić się tylko na tym co dzieje się w danej chwili. Ważne jest tylko tu i teraz.

 

  1. Wywołuje emocje:

Według nas nie ma jeszcze innej, tak skutecznej metody na szybkie wywołanie emocji, jak właśnie ulubione gry bez prądu. Czasem jest to niekontrolowany śmiech, czasem złość, a czasem nawet smutek. Żaden film czy książka nie da rady da nam tyle odczuć.

 

  1. Kształtują logiczne myślenie:

Każda gra wspiera analizę i syntezę, zmusza do poszukiwania najlepszych rozwiązań. Dzięki tej umiejętności już najmłodsi gracze wiedzą jaką obrać strategię by grę wygrać:)

 

  1. Wspiera samodzielność:

Tylko na samym początku dziecko potrzebuje osoby dorosłej aby zrozumieć zasady gry natomiast później dąży już do działania w pojedynkę i podejmowania samodzielnych decyzji.

 

  1. Umożliwia współpracę:

Zabawa z planszówką uczy niesienia pomocy oraz dbania o wspólne interesy. Poznajmy dzięki niej również wszelkie zasady i reguły gry zespołowej.

 

  1. Uczy współzawodnictwa:

W dzisiejszych czasach tak ważne jest zdrowe współzawodnictwo – dzięki tej rozrywce możemy pokazać dzieciom w jaki sposób powinno się postępować oraz nauczyć uczciwości.

 

  1. Zbliża ludzi:

Kiedy z kimś gramy, wiemy, że jest to czynność, która skupia nas w tym samym miejscu i w tym samym czasie. W ten sposób spędzamy ten czas naprawdę. Kiedy np. oglądamy film, mamy wrażenie, nie ma żadnej nici pomiędzy nami. Z grami jest zupełnie inaczej, tutaj jesteśmy w bardzo bezpośrednim kontakcie dlatego poprzez gry możemy wspierać więzi.

 

  1. Zróżnicowanie gier:

Ten, kto interesuje się  grami planszowymi, wie, że ich liczba jest wręcz onieśmielająca. Ich wybór jest tak duży, że pozwala na dopasowanie tematyki tytułu pod nawet bardzo wymagającego gracza. Zdecydowanie każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego co lubi oraz jaką ilością czasu dysponuje oraz w jakim jest wieku.

 

  1. Każda rozgrywka jest inna:

Nawet jeżeli już 10 raz gramy w tą samą grę planszową to wydaje nam się, że za każdym razem jest inaczej. Dlaczego? Ponieważ każda gra nie jest schematyczna i kryje wiele możliwości:)

 

  1. Inwestycja na lata

Dobre gry planszowe, solidnie wykonane, wytrzymują wiele godzin rozgrywek i bawią całe pokolenia, dzięki czemu nawet po 5 latach będziemy po taką grę sięgać w czasie spotkań rodzinnych. Oczywiście są gry skierowane tylko do małych dzieci, które już 7latków będą nudzić, ale są też takie, które będą bawić i 4latki i 20 latków, dzięki elastyczności zasad np. Dobble czy Boost.

 

 

Na koniec warto dodać, że gry planszowe tworzą świetną atmosferę zabawy, sprzyjają rozładowaniu napięcia emocjonalnego, likwidują nagromadzony stres, a przy tym tak wiele uczą. Są idealną zabawką dla dzieci i dorosłychJ

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera