Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze kontynuuje ponad stuletnie tradycje muzealnicze, zapoczątkowane przez niemieckie stowarzyszenie Riesengebirgsverein i jest dziś nie tylko skarbnicą bogatych zbiorów, lecz także prestiżową i tętniącą życiem instytucją kultury, która tworzy przestrzeń dla refleksji nad wielokulturowym dziedzictwem regionu oraz dla ponadnarodowego dialogu kulturowego i naukowego. Działalność Muzeum to nie tylko gromadzenie, naukowe opracowywanie zbiorów, lecz poprzez wzajemnie się uzupełniającą działalność wystawienniczą, naukową, edukacyjną, wydawniczą, instytucja ta pełni także funkcję żywego medium kultury aktywnie uczestniczącego w procesie kształtowania świadomości historycznej i kreacji tożsamości regionalnej, narodowej, europejskiej.

Ekspozycja stała muzeum koncentruje się wokół historii, kultury i sztuki Jeleniej Góry oraz regionu Karkonoszy od czasu pierwszych udokumentowanych śladów osadnictwa na tym obszarze w epoce kamienia i brązu poprzez średniowiecze aż po współczesność.

W całokształcie wystawy stałej obejmującej część archeologiczną, historyczną, etnograficzną i artystyczną szczególne miejsce zajmuje ekspozycja kolekcji szkła artystycznego, nawiązująca do najstarszych, sięgających X/XI wieku tradycji szklarskich regionu. Kolekcja szkła artystycznego w Muzeum Karkonoskim, prezentująca rozwój wytwórczości szklarskiej, zawiera unikatowe obiekty artystyczne, tworzone na przestrzeni wieków i należy dziś do największych i najważniejszych tego typu kolekcji w Polsce i w Europie. Swoistym uzupełnienie ekspozycji szkła jest funkcjonująca przy muzeum huta – Laboratorium Szkła, gdzie mają miejsce pokazy wytopu, formowania szkła, warsztaty oraz wystawy czasowe związane ze szkłem.

Ponadto Muzeum posiada 3 Oddziały o bardzo zróżnicowanym profilu.

Oddział Muzeum Karkonoskiego – Muzeum Zamek Bolków to średniowieczna warownia, której powstanie wiąże się z panowaniem piastowskiego księcia Bolka I. Charakterystyczna wieża dziobowa jest unikalnym przykładem tego typu budowli w Polsce. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się organizowane tam cykliczne wystawy historyczne, a także wydarzenia plenerowe jak m.in. turnieje rycerskie, warsztaty dawnego rzemiosła, koncerty.

Oddział Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze prezentuje ekspozycję plenerową broni ciężkiej (m.in. uzbrojenie Wojska Polskiego z lat 1943 – 1980, m.in. czołg T34-85, transporter opancerzony BTR 152, artylerię przeciwlotniczą i przeciwpancerną, wyrzutnie rakiet oraz urządzenia radiolokacyjne) oraz wystawy czasowe poświęcone dziejom oręża polskiego.

Oddział Muzeum -Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie to dawny dom pisarzy – braci Hauptmannów, położony u stóp rozległego „Parku Ducha Gór”, stanowiący niegdyś serce tutejszej kolonii artystów. Sława późniejszego noblisty Gerharta i charyzma starszego brata Carla – autora m.in. „Księgi Ducha Gór” przyciągały przedstawicieli kultury i sztuki z całej Europy. Dom Hauptmannów, poza opieką nad spuścizną po obu pisarzach, zajmuje się dziś badaniem życia artystycznego Karkonoszy, historii Szklarskiej Poręby, prezentuje pamiątki po obu pisarzach, karkonoskie pejzaże autorstwa artystów związanych z miejscową kolonią artystyczną oraz kolekcję obrazów Wlastimila Hofmana. Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie to obecnie zarówno muzeum jak i swoisty salon artystyczny z cyklicznymi koncertami i spotkaniami literackimi.

Bogata oferta Muzeum Karkonoskiego i jego Oddziałów to zaproszenie do odbycia fascynującej podróży po bogatej historii regionu.

 

www.muzeumkarkonoskie.pl

 

 

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera