Klimatyzacja w placówce szkolnej: o czym należy pamiętać?

Poprawnie użytkowana klimatyzacja poprawia komfort życia wszystkich uczniów, również tych najmłodszych. Nie tylko przyjemnie schłodzi powietrze w upalne dni, ale także dogrzeje pomieszczenie w chłodniejszych miesiącach, automatycznie wyreguluje poziom wilgotności, a także oczyści powietrze ze szkodliwych związków czy pyłków, co jest szczególnie istotne w przypadku małych alergików.

Kiedy klimatyzatory monoblokowe i wentylatory są niewystarczające, decydujemy się na montaż w naszym domu klimatyzatorów typu split lub multisplit. Takie rozwiązanie przynosi ulgę w gorące dni i zapewnia przyjemny mikroklimat, ale poprzez niewłaściwe użytkowanie może zwiększyć podatność na infekcję. Dlatego rodzice często boją się, że zbyt niska temperatura panująca w pomieszczeniu narazi dzieci na przewlekłe choroby. Nic bardziej mylnego, odpowiednio użytkowana i serwisowana klimatyzacja nie tylko zwiększy komfort w upalne dni, ale również oczyści powietrze.

Klimatyzacja – komfort dla całej rodziny

Dzięki klimatyzatorom z inteligentnym i precyzyjnym sterowaniem mamy możliwość dostosowania warunków, nawet w najbardziej wymagających pomieszczeniach, takich jak pokoje dziecięce i sypialnie. Odpowiednia temperatura zapewni domownikom spokojny i zdrowy sen. Oprócz tego nowoczesne klimatyzatory zapobiegną przeciągom, które są główną przyczyną przeziębień, a inteligentne czujniki skierują nawiew chłodnego powietrza z dala od osób przebywających w pomieszczeniu. Z kolei automatyczne dostosowanie temperatury zapewni komfortowe warunki. Ważny również jest wybór odpowiedniego miejsca dla jednostki wewnętrznej. Możemy wybierać pomiędzy klimatyzatorami ściennymi, przypodłogowymi oraz kasetonowymi, które umieszczane są w konstrukcji sufitu podwieszanego. Ostatni rodzaj klimatyzatorów dedykowany jest do pomieszczeń wysokich, gdzie zapewni równomierne rozprowadzenie powietrza. Podczas wyboru powinniśmy również zwrócić uwagę na poziom hałasu, jaki będzie wytwarzany przez jednostkę wewnętrzną podczas pracy, ponieważ może ona zaburzać sen dziecka. Dlatego nowoczesne klimatyzatory posiadają funkcję cichej pracy, dzięki czemu poziom hałasu jest zredukowany do minimum.

Odpowiednio wyregulowana temperatura

Uważajmy na różnice temperatur, ponieważ gwałtowna zmiana może prowadzić do powstawania chorób i infekcji organizmu, dlatego użytkując klimatyzację w domu, należy robić to w sposób przemyślany i bezpieczny dla zdrowia wszystkich domowników. – Różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz nie może przekraczać 7°C, natomiast jeżeli w pomieszczeniu przebywają dzieci – wartość ta powinna być zdecydowanie mniejsza. Odpowiedni zakres temperatury w schładzanym mieszkaniu wynosi od 20 do 26°C. Warto również kontrolować poziom wilgotności. Zbyt wysokie stężenie sprzyja rozwojowi pleśni, grzybów i wielu innych drobnoustrojów, natomiast zbyt niski poziom spowoduje wysuszanie się śluzówek, co może objawiać się suchym kaszlem u wszystkich domowników, a szczególnie u dzieci. Optymalny poziom wilgotności powietrza należy utrzymywać na poziomie 40-60%, dlatego większość klimatyzatorów automatycznie dostosowuje się do warunków panujących w mieszkaniu ­– wyjaśnia Jarosław Hrehorowicz z firmy CentroClima. Jeżeli nie mamy możliwości montażu instalacji klimatyzacyjnej, a poziom wilgotności jest niekorzystny, warto rozważyć zakup nawilżaczy powietrza lub pochłaniaczy wilgoci.

Newsletter
close slider

Zapisz się do newslettera